fbpx
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google

15 noderīgi padomi kā ikdienā ietaupīt naudu!

Pirms lasiet tālāk, lūk jums padoms! Šis raksts nav sagatavots priekš tā, lai “mērītos” ar saviem ienākumiem komentāros. Katrs no jums var justies bagāts ar 100 EUR kabatā un turpat pretī nabags ar 1000 EUR. Šeit ir apkopoti daži ieteikumi ikdienai, kā ar pavisam vienkāršām metodēm (paņemot visas, vai kādu atsevišķi) jūs jau šodien varat uzsākt savu ceļu pretī labākai ikmēneša bilancei. Iespējams jūs jau visu to zinājāt, taču, vai tiešām ikdienā to arī ievērojat? Lai nu kā, tikai pozitīvas domas. Raksta uzdevums ir palīdzēt tiem, kam grūtāk klājas un lieku reizi atgādināt par iespējām tiem, kuriem viss jau tāpat ir labi. Baudām!

1. Veidojiet ikmēneša uzkrājumus – automātiski

Nav noslēpums, ka brīžos, kad izdomājam “Šomēnes no algas atlikšu kaut ko iekrājumiem” nereti sanāk to aizmirst. Parasti algas dienai tuvojoties, esam jau saplānojuši kā tērēsim savu naudu. Šī iemesla dēļ aizmirstām par to, ka vēlējāmies kaut ko atlikt sānā. Tāpēc, labs ieteikums ir veidot automātisko “iemaksu” savā krājkasītē.

Izveidojiet savā interneta bankā automātisko maksājumu, kurā norādiet kādu no saviem (citiem) ikdienā nelietojamiem kontiem. Uz turieni tad arī novirziet daļu savas algas. Naudai automātiski iekrītot jūsu “krājkontā” nevajadzētu jūs baigi ietekmēt. Šādi jūs vismaz neaizmirsīsiet par sev doto solījumu.

2. Izveidojiet “drošības spilvenu”

Ir eksperti (un piekrītu viņu viedoklim), kas iesaka katru mēnesi novirzīt finanses “neparedzētiem” gadījumiem. Saka, ka katram cilvēkam vajadzētu turēt vismaz 6 mēnešu iztikas minimuma uzkrājumus. Tas lieti noderēs brīžos ja pēkšņi zaudēsiet darbu, vai gadījumos, kad būs neparedzēti izdevumi. Piemēram – zāļu iegādei, kādi neparedzēti remontdarbi, u.c. notikumiem. Kā piemēram tagad, COVID-19 pandēmijas laikā.

3. Sekojiet līdzi saviem ikdienas sīkumu tēriņiem

Jā, jā, protams! Kafijas krūze no benzīntanka rītos, kāds našķis pie kasēm veikalā, garšīgs padzēriens piektdienas vakarā. Tie taču sīkumi! Tieši tā, sīkumi! Nevajadzīgi sīkumi (nu ja vēlaties ietaupīt protams). Tieši šo “it kā” sīkumu dēļ jūs deldējat caurumu savā makā. Savās ikmēneša finansēs.

Vēlaties paskatīties praksē, kā izskatās šo sīkumu kopsumma (ņemsim pavisam banālu piemēru, sasummēsim – es pat teiktu nesistemātiskus pirkumus viena mēneša griezumā). Šis ir tikai autora dotais piemērs, savējos varat pārskaitīt paši, sākot ar “šodienu”. Vai šīs ir tiešām “pirmās nepieciešamības preces” bez kurām nekādi nevarat iztikt?

4. Atbrīvojies no kredītprocentiem

Pēc iespējas ātrāk atbrīvojaties no saviem “ātrajiem” kredītiem. Protams neslikti būtu nomaksāt arī lielos kredītus, tomēr tie īstermiņa aizdevumi ir tie, kas apēd lielāko daļu nevajadzīgos tēriņu. Nekad neesmu teicis, ka kredīts būtu slikta lieta, nebūt! Tomēr kredītu ir jāmāk gan saprātīgi paņemt, gan laicīgi atdot. Vienalga, vai tie 10, 20, 40, 60 EUR mēnesī, tas ir robs jūsu makā, katru mēnesi!

5. Dzīvojiet pēc “30 dienu lēmuma pieņemšanas” principa.

OK, nav noslēpums, ka mums katram ir kāda lieta, kuru kārojam iegādāt no sirds. Nu tāda lieta, ka dzīvot nevaram bez tās. Vajag un viss. Un tagad tā, apskataties šo lietu (preci, pakalpojumu), izvērtējiet visus plusus un mīnusus, kurus tā jums sniegs. Ja ir iespēja (par precēm), pacentieties šo preci no kāda aizņemties (piemēram: Spēļu konsole, robotizētais putekļu sūcējs, galda spēle, mūzikas centrs, utt.) simts punkti kādam no jūsu draugiem ir šī prece. Un 70% gadījumu tā stāv neizmantota (jo vairs nav tik akūti vajadzīga).

Ja tā, sarunājiet, aizņemieties, paspēlējaties, palietojiet, redzēsiet.. vai ir kārotais labums no tās, vai nē. Ja nav iespēja šādu preci / pakalpojumu izmēģināt, pacentieties vēl 30 dienas iztikt bez šīs kārotās lietas. Iespējams mirkļa vājums pāries un jums to nemaz nevajag. Kā saka – “pārguliet ar šo ideju”!

6. Pārskatiet savu “mobilā operatora pieslēguma plānu”

Papētīsim? Cik bieži jūs izmantojat visu no tā ko jums piedāvā konkrētais mobilā operatora piedāvātais tarifu plāns? Nu tā nopietni? WiFi tīkls pieejams mājās, darbā, kafejnīcās, teju vai visur kur ejat. Sarunas (lielākoties uz visiem operatoriem ir bez maksas). Vidēji mūsdienu cilvēks lieto 1.8 – 2 GB interneta datus mēnesī. Un kas zīmīgi.. mobilo telefonu operatori nez kāpēc piedāvā tarifu plānus, kuros ietilpst 5 GB un vairāk. Ar mazu piebildi, par lielāku ikmēneša maksu, nekā datu apjomam līdz 2 GB.

Priekš kam jums tas ir vajadzīgs, ja jau jūs tāpat tos neizmantosiet? Atcerieties stāstu par “našķiem”, sīkumiem? Šis ir tieši tas pats variants. No pieredzes varu pateikt, es teju divus gadus maksāju par mobilajiem pakalpojumiem apmēram 24 EUR mēnesī! Līdz es beidzot sapratu ka man TO NEVAJAG. Tagad es maksāju ehm.. 13 EUR, ja nemaldos. Ietaupījums gadā ~ 110 EUR (tie ir rupji ņemot divi apmaksāti elektrības rēķini).

7. Hipotekārā kredīta pārfinansēšana

Pavisam iespējams jūs varat ietaupīt naudu pārfinansējot savu nekustamā īpašuma (hipotekāro) kredītu. Mainoties procentu likmei pārkreditējoties, iespējams tas jums ietaupīs ne tikai ilgtermiņā, bet arī ikmēneša maksājumā. Pirms to darāt, noteikti pakonsultējaties ar finanšu speciālistu. Jauna līguma parakstīšanu apsveriet rūpīgi un izlasiet jaunos nosacījumus kārtīgi!

8. Nomainiet spuldzes savos gaismas ķermeņos.

Pārbaudiet savā dzīvesvietā esošās gaismekļu spuldzes. Ja kādā no tām vēl neatrodat LED spuldzes, iegādājaties tās un nomainīt savas esošās fluorescējošās un vecās kvēldiega spuldzes pret LED gaismekļiem. Uz pirmo aci tās ir šķietami dārgākas, taču tās kalpo ilgāk, patērē mazāk elektroenerģijas un nesakarst.

9. Uzturiet savu dzīvesvietu un auto regulārā kārtībā

Ikdienas dzīves straujajā ritmā šis ieteikums varētu būt sarežģīts un nedaudz kūtrs, taču der par to aizdomāties. Redziet, ikmēneša mājas un auto apsekošana varbūt ir piņķerīgs process, tomēr tas iespējams var jums ietaupīt lielus izdevumus nākotnē. Regulāri “mazie” darbiņi ap māju, vai auto atmaksāsies. Santehnika, apkure, elektrība mājās noteikti nedrīkst būt atstāta novārtā.

Ja kaut kas ies pa pieskari, auzas būs lielākas nekā spējat iedomāties. Tāpat ir ar auto. Ja kaut kas klab, grab, vai čīkst – labāk to novērst ir laicīgi. Pēcāk var būt finansiāli un emocionāli sāpīgāki tēriņi.

10. Investējiet kvalitātē, nevis tūlītējā vajadzībā

Investējiet kvalitātē. TUR KUR TAS IR PATIEŠĀM NEPIECIEŠAMS! Ar to tiek domāts sekojošais – Ja jums kaut kas patiesi ir nepieciešams, ne vienmēr tam ir jābūt no lētākā plaukta. Ir vērts padomāt ilgtermiņā. Vienalga, vai tās kurpes, telefona lādētājs, jauns krēsls, vai preces bērniem. Kvalitatīvākas mantas kalpos ilgāk, līdz ar to, sākotnēji varbūt samaksāsiet kādu EUR vairāk, tomēr ilgtermiņā, atmaksāsies.

Piemērs sekojošs: ikdienas apavi par 30 EUR, vai 80 EUR. Pirmie kalpos teiksim 6 mēnešiem, dārgākie 14 mēnešiem. Rezumē, izdalot summas ar mēnešiem, pirmie jums būs izmaksājuši 5 EUR mēnesī, otri 5.70 EUR, toties kalpos divreiz ilgāk par teju to pašu cenu.

11. Dzīvojiet “viedāk” – ietaupiet uz komunālajiem maksājumiem

Kā jums šķiet, cik ekonomiski jūs dzīvojat šodien? Kā samazināt ikmēneša komunālos maksājumus? Pavisam vienkārši! Lūk jums daži it kā pašsaprotami, tomēr ne vienmēr ievēroti parametri. Atslēdziet tās elektroierīces (kuras var) brīžos, kad tās neizmantojat. Neteciniet ūdeni kamēr tīriet zobus, vai ziepējaties dušā. Pārliecinieties ka visu logu un durvju izolācija ir savesta kārtībā un nekur cauri nepūš aukstie vēji. Šķirojiet atkritumus.

12. Plānojiet lielos pirkumus laicīgi

Pateicoties tam, ka pieprasījums pēc dažādām precēm ir atkarīgs no sezonalitātes, plānojiet savus lielos pirkumus rūpīgi. Veiciet lielos pirkumus tad, kad tiem ir vislielākās atlaides. Sadzīves tehnika, dārza piederumi, ceļojumi. Šīs visas lietas ir iespējams iegādāties lētāk, ja darāt to savlaicīgi, izplānoti un “aukstajā” sezonā, kad šīm precēm ir mazāks pieprasījums, samazinātāka cena.

Šodien it kā nebūtu īstais brīdis par to runāt (COVID-19 sakarā), tomēr, pamēģiniet, paskatieties aviobiļešu reisu cenas ikdienā. Vienā dienā jūs varat iegādāties reisa biļetes par 20 EUR, ceļojumam pēc 5 mēnešiem. Turpretī tā paša maršruta biļetes cena šajā nedēļā varētu būt pat virs 200 EUR.

13. Lietojiet atlaižu kuponus

Mūsdienās kuponi vairs nav atrodami tikai pastkastīšu “mēstulēs”. Pirms dodaties uz veikalu, kafejnīcu, vai ātro ēdināšanas iestādi, painteresējieties viņu mājas lapā. Varbūt ir kāds lejuplādējams kupons, aplikācija kuru lietot, vai speciālais šīsdienas piedāvājums. Tas pats arī ar kinoteātra apmeklējumu. Neskrieniet uzreiz, viņiem noteikti ir “īpašo” cenu dienas.

14. Ja iespējams, pērciet mazlietotu

OK, skaidrs, ka daudziem no jums “ticība” neatļauj pirkt neko lietotu. Mēs šeit nerunājam par “posh living”, mēs runājam par to, kā ietaupīt. Mums apkārt katram ir vismaz 100 cilvēki (ja neesam reģistrējušies Facebook). Ja esam, tad 500 jau nu noteikti. Ir milzum daudz dažādu grupu, kurās “pa kategorijām” cilvēki piedāvā savas maz-lietotās preces.

Vienalga vai tā veļas mašīna, foto kamera, bērnu kombinezons, mašīnas alumīnija diski, skapis, utt. Kādam tā prece ir šķietami vairs nederīga, citam būs īstajā brīdī. Ir protams lietas, kuras kaut vai dēļ higiēnas jāpērk jaunas, tomēr tik pat daudz preces ir tādas, kurām nav ne vainas arī maz-lietotām. Dažreiz jūs šādas mantas varat nopirkt “teju vai jaunas”, bet uz pusi lētākā cenā.

15. Pārvērtiet hobiju nelielos papildus ienākumos

Šis daudziem parasti izsauc tādu “Mjeh.. ko gan ES tagad varētu pārdot?” Atbilde ir vienkārša.. SEVI! Un ar to es nedomāju sevi, kā senākajā profesijā. Es domāju “savas iemaņas, intelektu, zināšanas”. Daudziem no mums ir hobiji un daudzi no mums prot darīt kaut ko, ko cilvēki mums apkārt neprot. Es te varētu stundām rakstīt kas tās ir par lietām, pieķeršos tikai nedaudzajām. Ēst gatavošana, zināšanas fizikā, santehnikā, mārketingā. Varbūt jums ir “busiņš”, laiva, slēpes, batuts. Iespējams jūs mākat filmēt, fotografēt, zīmēt.

Lūk jums jau neliela kaudzīte ar idejām. Nereti daudzi no mums šīs lietas dara hobija līmenī un nekad nav prasījušas par savu “izpalīdzēšanu” nekādu samaksu. Pamēģiniet. Tie, kas patiesi novērtēs jūsu zināšanas vai iemaņas, noteikti arī būs gatavi par tām maksāt. Jums tas savukārt dos iespēju tikt pie papildus varbūt, 10, 20, 50, varbūt 100 un vēl vairāk EUR mēnesī. Būsiet nopelnījuši sev jaunu izejamo apavu pāri!

Nu lūk, mani pirmie 15 padomi sasnieguši galapunktu. Cerams ka noderēs Tev, vai varbūt kādam Tavam paziņam. Tāpēc, ja šķita noderīgi, nepakautrējies, padalies ar šo rakstu. Jo tieši tā Tu palīdzēsi ietaupīt kādam kuru pazīsti.

Rakstu sagatavoja: Oskars Skarnelis | darbsonline.lv

Titlubilde taisīta ērtajā Canva platformā

Mājas lapa un blogs veidots ar Elementor palīdzību

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Citi interesanti raksti

Pieraksties jaunumiem un uzzini vairāk!

Seko man sociālajos tīklos

Vēlies uzzināt kā PIESAISTĪT vairāk klientuS?

Mani iknedēļas padomi Tev noteikti noderēs, pieraksties!